niedziela, 10 czerwca 2012

Hofbräu Münchner Sommer Naturtrüb

Jeśli monachijskie lato jest takie jak to piwo, to zaraz się pakuję. Słonecznie złoty płyn okraszony lekką mgiełką, będąca wynikiem braku filtracji zachęca do spożycia w kuflu stojącym na stole. Piana niewielka, wysycenie średnie. Zapach bardzo przyjemny słodowy z elementami chmielowymi i chlebowym tłem, zapowiada od samego początku wyjątkową ucztę.

Smak wyśmienity - pełna równowaga słodu i goryczki. Rzadko spotykany głęboki słód zrównoważony przez niemiecki chmiel i uzupełniony miękkimi, owocowymi aromatami. Całość spaja lekki kwasek nadający temu słonecznemu trunkowi wybitnie rześki charakter. Mamy przed sobą rasowego hellesa, niefiltrowanego, będącego zarazem wzorcem gatunku jak i spontaniczną frywolnością wzorzec ten przekraczający. Wyborny trunek pełen głębokich aromatów i obdarzony niepospolitą harmonią.

Jeśli szukasz czegoś na ciepłe, letnie dni, albo lubisz przysiąść popołudniem w ogrodzie i marzysz by pozytywne wrażenia podtrzymać jak najdłużej powinieneś delektować się tym produktem bawarskich mistrzów. I choć ostatnie zdania brzmią jakby żywcem wyjęte z reklamowego folderu, trudno oprzeć się tym peanom cisnącym się mimowolnie na usta. Etykieta  w słonecznym stylu, nie powala swoim estetyzmem, ale całkowicie pasuje do zawartości - lekko frywolna, w solidnej niemieckiej ramie. Pijcie i smakujcie.
5.1 vol / A-
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...