wtorek, 19 czerwca 2012

Ciemne Cieszyński Browar Mieszczański

Dzisiaj kolejny dzień upałów i kolejne piwo, które powinno złagodzić skutki wysokiej temperatury. Będzie to ciemny brat bliźniak cieszyńskiego pilsa. Po wczorajszej degustacji można było wnosić, że kolejne produkty browaru dotrzymają kroku flagowemu pilznerowi. Nic bardziej mylnego, wydawało się, i gdyby nie kilka obiecujących zwiastunów, perspektywa nie była zachęcająca. Na szczęście degustacja polega na spokojnym delektowaniu, a nie łapczywym  - bez względu na pogodowe okoliczności - połykaniu. Czasami bowiem z niespecjalnego pierwszego wrażenia może urodzić się zalążek sympatii.  Po kolei.

Kolor naszego trunku jest brązowy, płyn mętny, a to całkiem przyjemna zapowiedź. Wysycenie znowu niemrawe, piana nietrwała. Zapach niemal śladowy, a w nim z wielkim trudem można wyczuć zapach palonego ziarna. Smak początkowo wyjątkowo płytki, lekki i wodnisty. Raczej rozczarowujący to fakt zważywszy na przyzwyczajenia. Smaczna woda z niewielką goryczką i lekko przypalonym ziarnem - chyba w zasypie było zbyt dużo słodów palonych - nie może rzucić na kolana. Poniekąd ma to swój urok, ale od rasowego ciemniaka należy wymagać nieco więcej. Finisz krótki, ale chyba najprzyjemniejszy w całości - mamy tutaj aromaty palonego ziarna, trochę chmielu, nawet delikatna gorzką czekoladę i kwaskowe nuty. W trakcie opróżniania naczynia zaczyna do mnie dochodzić pewien błysk:  olbrzymią zaletą tego napitku jest jego pijalność. Z łatwością jestem sobie w stanie wyobrazić wychylenie kilku kufli, bez oznak zmęczenia. Może właśnie w tej cesze zawiera się siła Ciemnego? Należy też odnotować, iż alkohol jest niewyczuwalny, co dla łasuchów może czynić pewne niebezpieczeństwo upojenia.

I choć zaczynając degustację przymierzałem się do oceny C+, w trakcie podskoczyła ona do B-, ale zdecydowanie przyjemne zakończenie kufla przynosi ocenę B. Być może należy się co nieco przyzwyczaić do tego trunku, obyć z palonym słodem i docenić zwiewność? Jeśli chcesz poczuć prawdziwy smak Ciemnego nie wolno ci poprzestać na jednym. Cena przystępna (5 zł za 0.4 l) więc na dwa można się zdecydować.
5.2 vol / B
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...