czwartek, 13 września 2012

Malvaz

Malvaz to "trzynastka" z jednego z moich ulubionych czeskich, dużych browarów. Krusovice postanowiły na fali odniesień do tradycji przygotować piwo oparte na starej recepturze, mając w zamiarze, jak mniemam, skuszenie degustatorów niż klasycznych spijaczy pilznera. Rzeczywiście powstał specjał, którego charakter nie przystaje do letnich biesiad pod gołym niebem, bardziej wpisuje się on w jesienne wieczory, przepełnione żalem za skracającym się dniem.

Piana gruboziarnista i wybitnie obfita (na wciórności! jak oblepia ona szkło), przez którą na łeb na szyję stara się przebić niezliczona gromada pęcherzyków. Takiej ilości nie widziałem już od dawna. Zapach rozczarowuje. Przypomina piwa bezalkoholowe, a więc z dominującym zbożowym tłem i lekką słodowością. Kolor piękny, złoto-miedziany, choć "półciemne" w tym przypadku - jak donosi opis piwa - odnosi się raczej do najjaśniejszych pilznerów. Tak, w takim zestawieniu ten szlachetny kolor można od biedy nazwać półciemnym.

Smak na szczęście odbiega od zapachu i to jest dobra wiadomość. Trunek jest lekko wodnisty, z tym że nacisk kładę raczej na słowo "lekko". Wyczuwalny słód występuje raczej w wersji palonej, uzupełnia go głęboka goryczka z zadziwiającym finiszem gdzie chmielowe aromaty rządzą niepodzielnie. W słodzie można się doszukać minimalnie owocowych i chlebowych śladów. W całości piwo nieco przypomina niemieckie kellerbiery, choć oczywiście powstaje nieco inaczej i jest sklarowane wybitnie. Niemniej jednak tego typu spostrzeżenie narzuca mi się samo.

Nie jest to piwo typowo sesyjne, choć typ goryczkowy predestynując do takiego właśnie spożycia. I (choć pierwsze wrażenia były ambiwalentne - wspaniały wygląd i niespecjalny zapach, smak nie zawodzi, pomimo sprzecznych i tutaj wrażeń. Nieco za mało słodu, ale tę wadę rekompensuje wybitna goryczka i chmielowe nuty. Chciałbym dać B+, jednak ostatnio zbyt pobłażliwie traktuję wyroby czeskich browarów zawyżając im ocenę, zatem tym razem bardziej obiektywnie będzie B.
5.6 vol / B
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...