wtorek, 15 stycznia 2013

Leffe Blonde

Nie odkryję Ameryki, pisząc że Blonde to styl górnej fermentacji powstały w odpowiedzi na wszechobecnego i dominującego lagera. Przypomina go biorąc pod uwagę zewnętrzne atrybuty, ale jest piwem znacznie bardziej złożonym, choć aspirującym do solidnej codziennej przeciętności. Przepraszam, raczej chodziło o powszedniość. Czy jest to styl który jest w stanie choćby konkurować w pijalności z pilznerem? Ze względu na zdecydowanie bardziej absorbujący charakter... czemu nie! A poważnie rzecz biorąc z pewnością zasługuje na większą uwagę w naszym cudnym kraju.

Zapach już od początku pozwala określić główny kierunek - delikatne banany, odrobina goździków i ciutka gumy balonowej. No tak, mamy w końcu do czynienia z rasowym Belgiem, a powyższe aromaty to atrybuty słodów abbey. Piana obfita i nienagannie drobnoziarnista, biała niczym welon panny młodej. Utrzymuje się długo, ciesząc oko swą nieustępliwością. Wysycenie atakuje uparcie i stanowczo, sygnalizując swój orzeźwiający wpływ na trunek. Kolor piękny, złocisty, od pierwszego spojrzenia przypominający w ten zimowy wieczór, radosne letnie promienie słońca. Do tego sklarowany z najwyższą starannością.

Smak zdecydowanie słodowy z dominującymi estrami owocowymi. Da się tutaj wyczuć przyjemne nuty bananowe, trochę przydymionych goździków, tony gruszki i niemal waniliową słodycz, która rozpierzcha się po całym podniebieniu, przyjemnie kojąc oszołomione kubki smakowe. Jeśli przymkniemy oczy w poszukiwaniu wspomnianego letniego słońca, z łatwością także zauważymy łąkę pełną kwiatów, kołyszącą gdzieś w niedalekim odwodzie. Goryczka pojawia się dopiero po dłuższej chwili rozpoczynając finisz. Jest neutralna i bardzo łagodna, a ponadto dość szybko ustępuje pozostawiając na pierwszym planie słodowe igraszki, a sobie zostawiając rolę  aromatycznego tła.

Leffe Blonde to solidne piwo, które można polecić nie tylko zwolennikom belgijskiej sztuki piwowarskiej. Z pewnością zasmakuje wszystkim, choć zdaję sobie sprawę, że brocząc w upalnym pocie, nie każdy sięgnie po eleganckie i lekko wyrafinowane piwo.
6.6 vol / B+
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...