czwartek, 3 marca 2011

Perła Niepasteryzowana

Zapach słodowy, piana obfita, a nagazowanie średnie. Smak raczej słodowy, goryczka w typie niestety żółciowym przebija się gdzieś w tle. Chmiel mało aromatyczny. Oczywiście posmak mydlany. Brak pasteryzacji też wątpliwy - niemal półroczny termin przydatności do spożycia (zapewne nastąpiła mikrofiltracja). Nieco lepsze od wielkich koncerniaków, chciałoby się dać C+, ale z taką oceną jest tutaj kilka lepszych piw. No i ta zawartość alkoholu - dla kogo to jest? Ciągle ma służyć tym samym celom, tylko w bardziej modnym opakowaniu i technologii.
6.0 vol / C

Saris Tmave Pivo

Słodzone sacharyną i niestety jest to wyczuwalne (czyżby ukłon w stronę bardziej masowego odbiorcy?). A zupełnie niepotrzebnie bowiem smaczna woda, palony, karmelowy słód, czekoladowe posmaki, delikatna goryczka i wyczuwalny w tle chmiel czynią z tego piwa całkiem niezłą kompozycję. Powinno być B+ ale za to niepotrzebne słodzenie odejmujemy pół punktu.
4.1 vol / B

Dragon’s Eye Traditional Stout

Trochę rozwodnione o wyczuwalnym smaku palonego karmelu z nutami kawowymi i czekoladowymi. Gorzkie, nieco wytrawne, jednak odrobinę za proste w odbiorze i tylko minimalnie kremowe. Piany właściwie brak - a szkoda bo to ważny element każdego stouta. Pomimo wszystko solidność została zachowana.
5.0 vol / B-

Ciechan Pszeniczny

Mocny drożdżowy posmak, który ustępuje z kolejnymi łykami. Nieco wodniste z goździkowymi nutami. Mało wyrazista nutka bananów. Orzeźwiające, praktycznie bezchmielowe i absolutnie brak wyczuwalnego alkoholu, lekko kwaskowe. Trochę za przeciętne jak na mój gust, ale bez nagany. Świetne do pierwszej przygody z pszenicznym.. Pod koniec ten „właściwy” smak choć za bardzo rozwodniony. 
4.8 vol / B

Koźlak z Browaru Amber

Piwo typu Bock o świetnie zharmonizowanym aromacie. Smaczna woda, mocne, palone aromaty z delikatną nutą słodkości. W tle goryczka i bardzo delikatny chmiel. Do tego karmel i odrobinka śliwki. Szeroki smak, w którym można się zatopić i zabawić w odnajdywanie elementów łechtających przyjemnie podniebienie. Piwo wysokiej marki, do którego warto wracać.
6.5 vol / B+

Warmiak

Ciemne piwo o mocnym słodowym akcencie i delikatnie chmielowane. Kawowo, karmelowe posmaki i wyważony ciężar – nie jest zbyt gęste, ani także wodniste. W początkowej fazie odrobinę za słodkie lecz wraz z kolejnymi łykami, słodycz ustępuje, stając się jednym z elementów napoju a nie jego wiodącym składnikiem. Odejmujemy pół punkciku za przeciwutleniacz w składzie, co w piwie tradycyjnym nie powinno mieć miejsca.
6.5 vol / B-

Łaskie Żywe Tradycyjne Niefiltrowane

Lekkie, wodniste, z mocną goryczką, wyraźnie chmielowane. W tle delikatne akcenty słodowe i posmaki owocowe. Świetne do ugaszenia pragnienia i biesiad. Lekkie w smaku choć z „mocą”. Opakowanie w siermiężnym polskim stylu kajkokokoszowym :)
6.5 vol / B-

Cornelius Weizen Bier

Lekko kwaskowe z nutami owocowymi. Wyraźne goździki i banany. Mocno orzeźwiające, nie za gęste i nie za wodniste. Idealna harmonia smaku i alkoholu (a ten zakamuflowany w napoju jak snajper na polu bitwy). Najlepsze polskie piwo pszeniczne, śmiało mogące konkurować ze swoimi bawarskimi braćmi. Że naturalne, niefiltrowane, niepasteryzowane, wytworzone zgodnie z niemieckim prawem czystości, nie wspomnę bo to oczywiste.
5.0 vol / A-

Heban Smooth Dark

Łagodne, ciemne piwo. Minimalne kawowe posmaki, łagodna goryczka, słodkawy finisz. Ogólny aromat nie przystaje do smaku – bowiem wszystko to bardzo rozwodnione. Za mało charakteru, niestety. Powinno być C+ ale winduje ze względu na tradycyjne warzenie i komplet informacji na etykiecie. (w sumie dobre na imprezę przez to swoje „rozcieńczenie” – oczywiście jeśli ktoś ma przesyt lagerów)
5.2 vol / B-

Żywiec Porter

Solidny porter, bardzo mocny i tę moc dość szybko się wyczuwa (zarówno w smaku – nie może jej ukryć za żadnym komponentem trunku, jak i w głowie). Palony karmel i duża goryczka. Wytrawne dla koneserów. „Ujęcie” 1 procentu mogłoby pomóc w ogólnym wrażeniu.
9.5 vol / B-
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...