środa, 2 marca 2011

Cerna Hora Modra Luna

Pilzner z nietypowym jagodowym posmakiem obecnym na każdym etapie – od początku do finiszu. Dziwnie kontrastuje z średnią goryczka nadając mu specyficzny, owocowy charakter, nieco w typie klasycznych belgijskich ale. Ponadto aromatyczny chmiel. Duży plus za złamanie schematu i nienachalny posmak, który nie epatuje słodyczą (piwo nie jest dosładzane).
4.4 vol / B

Pardal Svetle Vycepni

I znowu czeski pilzner. I znowu pośrodku. Goryczka średnia, aromat średni, słód w normie, czyli średni smak. "Dzięcioł" doskonały czyli niewyróżniający się in plus czy też in minus. Wzorzec pilznera dążący ku środkowi z całych swoich sił.
3.8 vol / C+

Ostravar Original

Klasyczny pilzner, "dzięcioł" ale z tych najlepszych. Łagodna goryczka, zharmonizowany smak, lekko-wodnisty. Idealny do posiłków i biesiad. Wskazane duże spożycie. Dla amatorów pilznera pierwsza klasa.
4.3 vol / B-

Noteckie Ciemne Eire

Bardzo smaczne piwo ciemne, słodkawe z delikatnymi owocowymi nutami. Bardzo aromatyczne, orzeźwiające i delikatne. Chmiel wyczuwalny. Przy tym mocne, choć ta moc wpasowana do całości. Dostępne w butelce „bączek”. Towar dla każdego! Choć w niedużych ilościach. W nazwie odwołuje się do irlandzkich piw ciemnych, ale uwaga! - Irlandczycy warzą raczej wytrawnie, a tu mamy paletę bardziej słodkich smaków.
5.6 vol / B+

Urpiner Vycapne Svetle

Klasyczny pilzner z Bańskiej Bystrzycy. Aromatyczny chmiel i słodowe posmaki, przypominające nawet trochę miód. "Dzięcioł" ale nienaganny. Obfita piana i nagazowanie. Idealne dla amatorów pilznera. Orzeźwia i nie uderza do głowy.
4.0 vol / B

Noteckie Niepasteryzowane

Goryczkowe, z nutami owocowymi i głęboko chmielowe. Bardzo wyraziste i mocne – nieco czuć spożywany alkohol, choć nie wybija się ponad to co pożądane. Całość dobrze zharmonizowana z niezłym aromatem. Dostępne w butelce „bączek” choć w wygórowanej cenie. Dodatkowy plus za brak pasteryzacji i tradycyjne warzenie. Towar dla smakoszów mocniejszego piwa.
5.6 vol / B

Perła Chmielowa

Pilzner z Lublina, goryczkowy, ale umiarkowanie. Wyraźne akcenty słodowe. Butelka zwrotna (za co się chwali). Wysoka zawartość alkoholu nie pomaga temu piwu - na tym ekstrakcie powinno być raczej 5 procent, co zwiększyłoby ogólne wrażenie. W sumie trunek przeciętny, do podwyższenia alkoholu we krwi. Słabe B na zachętę.
6.0 vol / B-

Zlaty Hrad Strong

Podpinający się pod czeski etos piwowarstwa produkt Van Pura. Zawartość alkoholu wyraźnie wskazuje na docelowego klienta i przyświecającą ideę produkcji.  Jednak nie ma tragedii. Goryczka wyraźna, słód wyczuwalny. Smak dość płaski i do tego trochę kwaśnawe tło. Jednorazowa przygoda, ale bez narzekania.
7.0 vol / C+

Pan Lager

Zaskakujący jakością bałkański lager należący do grupy Carlsberga (mam nadzieję, że piwo jednak robią po swojemu). Nad wyraz łagodny z ukrytym w drugim planie chmielem i przodującym słodem. Nieco wodnisty, ale za to brak posmaków alkoholu. Idealny do gaszenia pragnienia, biesiad i posiłków.
5.2 vol / B

Hoegaarden Witbier – Biere Blanche

Belgijskie piwo pszeniczne, niemal białe - kolor bardzo jasnej słomy. Wyraźny smak, kwaskowy i goździkowy z bananowymi nutami odczuwalnymi w tle. Piwo długo wybrzmiewa na podniebieniu i orzeźwia wyraźnie, zachęcając do dalszej degustacji. Chmiel oczywiście niemal niewyczuwalny, ale wszystko to tworzy niepowtarzalny charakter tego belgijskiego mistrza.
4.9 vol / A-

Stella Artois Premium Lager Beer

Belgijski pilzner. Bardzo łagodny i mocno orzeźwiający - nagazowanie duże, pianka średnia. Goryczka przyjemna, słodowe akcenty podobnie. Idealny na pragnienie i do posiłków. Piwo absolutnego środka, niczym nie wyróżniające się od reszty lagerów (a szkoda, bo to marka belgijska, a o ni już potrafią być oryginalni). Jednym słowem "dzięcioł".
5.2 vol / B-

Bernard Svetly lezak

Klasyczna czeska dziesiątka. Wyraźna oraz aromatyczna goryczka i słodowe posmaki na podniebieniu. Całość świetnie zrównoważona, bez posmaków i naleciałości. Niepasteryzowane piwo świetne na upały. Odpowiednie nagazowanie i pianka. Wszystko czego należy wymagać od pilznera.
4.7 vol / B

Schofferhofer Dunkles Hefeweizen

Łagodnie z niewielkimi nutami goryczki. Zaskakująco lekkie oraz, o dziwo nieco wodniste. Orzeźwiające i tradycyjne w charakterze. Goździki wkręcają się do nosa, bananowych smaczków jakby nieco mniej. Idealny dla początkujących smakoszy piwa pszenicznego.
5.0 vol / A-

Birra Moretti

Łagodny, niemal kremowy lager. Chmielu niespecjalnie dużo, goryczka minimalna. Delikatny smak i aromat z dominacją smacznej wody. Idealny na pragnienie. Alkohol niemal niewyczuwalny. Czy to jeszcze jest piwo? Albo może już?Choć ta poczciwość wyraźnie uwodzi.
4.6 vol / B-

Sanwald Hefe Weizen

Bardzo łagodny i owocowy. Wyraźnie wyczuwalne banany. Całkiem delikatny i świetnie zharmonizowany, bez śladu goryczki i wyraźnego alkoholu. Niewątpliwie pszeniczny, choć  ta pszeniczność jakby ukryta w tle. Przez tę delikatność i orzeźwiający charakter, wynikający z kwaskowych nut, z łatwością wyobrażam sobie spożycie w większej ilości niż jeden kufelek. Optymistyczna etykieta nie wyłamuje się poza kanon, bez pretensji do oryginalności, jednak całkowicie oddaje zawartość butelki.
4.9 vol / A-

Gosser Dark Beer

Łagodne i prawie niegazowane ciemne piwo z Austrii. Do tego smaczna woda, delikatna goryczka z dodatkami palonego słodu. Nieźle zestawione, może przypaść do gustu nie przepadającym za lagerami. Idealny na deser i intelektualne biesiady. Niska zawartość alkoholu wpisuje się w tradycję degustowania, a nie używania. Warto wracać.
4.5 vol / B+

Grolsh Premium Lager

Mocno gazowany „dzięcioł”. Lekki w typie pilzneńskim ze zharmonizowaną goryczką. Typowy masowy produkt, uśredniony do granic. Niezbyt aromatyczny, niezbyt słodowy, orzeźwiający a do tego sporo alkoholu. Idealna przeciętność na przeciętne chwile. Kłamstwem byłoby jednak twierdzenie, że jest bardzo zły. Niska średnia.
5.0 vol / C+

Spendrups Old Gold

Pilzner (Premium Pils Klass III) ze Szwecji. Bardzo mocna goryczka. Napój to aromatyczny, niemal ciężki i wybitnie wytrawny, ale w tle dalekim wyczuwalne nutki słodowe. Całkiem niezła propozycja dla amatorów pilznera.
5.0 vol / B-

Łomża Export

Jasny lager pilzneński. Wyraźna goryczka, ale nie ostra. Tradycyjne dla koncerniaków mydlane posmaki. Słód niewyraźny. Oczywiście za dużo alkoholu, który niestety jest wyczuwalny. Ale mogło być o wiele gorzej.
5.7 vol / C+

Obolon pszeniczny

Ukraiński pszeniczniak, nieco wodnisty i drożdżowy. Przed to wszystko wybija się wyczuwalny niestety alkohol. Smak kwaskowy z nutami goździkowymi, ale charakterystyczne banany niewyczuwalne. Spełnia swoją orzeźwiającą w upalne dni rolę, ale wybitnym nie jest i lepiej skupić się na innych pszenicach.
5.0 vol / B-

Svyturys White Baltas

Pszeniczne, mocno orzeźwiające i gazowane. Nieco kwaskowate z lekko słodkim bananowym finiszem. A teraz trochę narzekania: aromat nie przypadł mi do gustu - niby drożdże, ale jakieś takie ostre. Mocno to trunek mętny, ale w smaku rozwodniony. Wydaje mi się, że poprzednia wersja piwa, jeszcze w klasycznym opakowaniu, z etykietą, była o niebo lepsza. Jakby nowa szata graficzna obniżyła jakość przynajmniej o dwa stopnie. Trzeba w przyszłości powtórzyć degustację, bo inne produkty z browaru wyśmienite, i sprawdzić czy to ja miałem słaby dzień, czy Litwini?
5.0 vol / C+

Steiger Classic

Mocno gazowana dziesiątka ze Słowacji. Goryczka z dziwnymi naleciałościami, jakby chmiel słabego gatunku. Także słód z dziwnym posmakiem kawy zbożowej. Gorzkość się wybija, a jest ona nie całkiem naturalna. Piwo nie przekonuje, niewarte powtórzenia.
4.1 vol / C
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...